Choć liczne szlaki turystyczne ułatwiają wędrowanie po tych górach, a wycieczki po nich cieszą się coraz większą popularnością, Gorce w dalszym ciągu pozostają krainą znaną i cenioną głównie ze względu na swą przyrodniczą wartość. Jeszcze nie tak dawno było to pasmo dzikie, które odwiedzali tylko wytrawni turyści. Choć schronisk turystycznych w dalszym ciąg jest tu mało, w dolinach można znaleźć noclegi w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych. W ciągu ostatnich 20 lat dzięki turystyce znanym letniskiem stała się Ochotnica, która jest jednym z najdogodniejszych punktów wypadowych w te góry. Dobrą bazą jest też Rabka, z której można wybrać się na Czerwone Wierchy. Znacznie dłuższa jest wyprawa na Turbacz – najwyższy ze wszystkich gorczańskich szczytów.
Współczesne Gorce to przede wszystkim możliwość wędrowania po pięknych łąkach i lasach. Cisza i spokój, piękne widoki świadczą o tym, że mimo rozwoju turystyki i coraz lepszych warunków Gorce pozostały pasmem dla pasjonatów oraz największych koneserów górskich wędrówek. To na nich czekają wspaniałe szlaki turystyczne: piesze, rowerowe oraz konne.
Na jakie atrakcje turystyczne warto zwrócić uwagę w czasie wędrówek po tych górach? Bez wątpienia na wspaniałą przyrodę, z której znane są Gorce. Dzięki tablicom ustawionym w poszczególnych miejscach na szlaku z woli Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego, każdy turysta może połączyć tu górską wędrówkę z wyjątkową lekcją przyrody. W dolinach czekają na turystów piękne zabytki, wśród których nie brak perełek dawnej architektury. Z pewnością godna polecenia jest Rabka. To znane uzdrowisko dziecięce znane jest z drewnianego kościółka, w którego wnętrzu urządzono ciekawe muzeum. Drewnianą świątynią może się też pochwalić Ochotnica. Inną miejscowością, którą warto odwiedzić w tych górach jest Tylmanowa. Tu na turystów czekają takie atrakcje turystyczne, jak drewniany kościół z XVIII wieku oraz młodszy o sto lat dworek utrzymany w stylu klasycystycznym.