Beskid Sądecki: na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Wędrówki po polskich górach mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Takie wycieczki to wspaniała lekcja przyrody oraz szansa na zapoznanie się z ciekawymi zabytkami. Na jakie atrakcje koniecznie powinni zwrócić uwagę ci turyści, którzy wybierają się w Beskid Sądecki?

Beskid Sądecki zachwyca pięknymi widokami oraz skarbami przyrody. Dzięki gęstej sieci szlaków pieszych, każdy z nas może tak zaplanować trasę wycieczki, by dostosować ją do swoich potrzeb oraz możliwości. Warto też pamiętać, że Beskid Sądecki to nie tylko malownicze pasmo Jaworzyny i przełom Popradu, ale i beskidzkie dolny, w których czekają pełne cennych zabytków wsie i miasteczka. Beskid Sądecki kusi przecież i gwarnymi kurortami, na terenie których od lat prowadzona jest z powodzeniem działalność uzdrowiskowa, jak i łemkowskimi wsiami, powoli zmieniającymi się w kameralne letniska. Jakie atrakcje krajoznawcze mogą tu oczarować turystów?
Bez wątpienia w czasie wycieczki w Beskid Sądecki warto odwiedzić tak ważne miasto, jakim jest Nowy Sącz. W tym mieście na brak pięknych budowli nie można narzekać, przy czym dumą Nowego Sącza stał się imponujący ratusz. Ze skarbami kultury ludowej można się z kolei spotkać w trakcie zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego, mogącego się pochwalić galicyjskim miasteczkiem oraz licznymi pamiątkami po Łemkach.
A co z sądeckimi kurortami? W tym gronie największą sławą cieszy się Krynica Zdrój, choć i inne zdroje stają się atrakcyjnymi miejscami na wczasy w Beskidzie Sądeckim. Dobrym zagospodarowaniem i wspaniałymi zabytkami może się pochwalić Muszyna, na nudę nie będą też mogli narzekać ci turyści, którzy postawili na wypoczynek w Piwnicznej. W czasie wypoczynku na terenie Beskidu Sądeckiego warto też znaleźć czas na wyprawę po dawnych wsiach łemkowskich. W wielu z nich zachowały się piękne drewniane cerkwie, których poznawanie ułatwia nam specjalna trasa turystyczna. To Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich, dzięki którymi można dotrzeć m. in. do miejscowości o nazwie Powroźnik. Znajduje się tu najstarsza cerkiew w Beskidzie Sądeckim, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.