Bukareszt i jego skarby. Dom Ludowy

To jedno z ciekawszych miast w Europie, którego architektura może zadziwić każdego. Bukareszt, stolica Rumunii, to niezwykłe miasto, które coraz częściej pojawia się jako główny kierunek turystycznych wypraw. Niemal każde biuro podróży, które organizuje wycieczki na teren tego miasta, skupia się na socrealistycznych budowlach. To właśnie one są najbardziej charakterystyczną cechą Bukaresztu, to im turyści poświęcają najwięcej uwagi. W gronie tych pamiątek po władzy komunistycznej, których w trakcie zwiedzania rumuńskiej stolicy nie wolno pominąć, znajduje się Dom Ludowy. To potężny gmach publiczny, który stał się symbolem całego kraju. Każdy, kto odwiedza Bukareszt, powinien zagościć w rejonie tej budowli.

Na czym polega jej wyjątkowość?

Ten monumentalny budynek to jedna z największych budowli na świecie oraz najpotężniejsza pamiątka po okresie komunizmu w Europie. Gmach parlamentu, znany jako Dom Ludowy, liczy sobie aż 900 pomieszczeń, a w pracach związanych z jego budową brało udział prawie 700 architektów. Efekt ich prac zadziwia, a Dom Ludowy zaskakuje swymi rozmiarami. Jego budowę rozpoczęto w 1984 roku, prace prowadzono na trzy zmiany, a udział w nich brało około 20 tysięcy robotników. Dzięki nim ze stali, bazaltu, marmuru, drewna oraz szkła, powstała jedna z najbardziej zadziwiających budowli świata.
Do tego potężnego budynku prowadzą aż cztery wejścia, przy czym to główne urządzono od strony Bulwaru Unii. By mógł powstać ten gmach, wyburzono znaczną część dawnej zabudowy Bukaresztu. Na „oczyszczonym” z zabytków terenie powstał gmach parlamentu oraz inne budynki rządowe, powstał też słynny Bulwar, będący dziś jedną z najbardziej znanych i najbardziej specyficznych atrakcji na terenie Rumunii.
Bukareszt to niezwykła stolica europejska, która może zaskoczyć swym charakterem oraz licznymi kontrastami. W zwiedzaniu tego miasta może nam pomóc niejedno biuro podróży, bez większych problemów można tez planować indywidualne wycieczki po tym mieście. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo, przy czym spacer w rejonie Domu Ludowego każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.