Berlin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Berlin to największe miasto w Niemczech, a zarazem stolica tego kraju. Odwiedzają go corocznie miliony turystów z całego świata. W tym mieście po prostu nie sposób się nudzić. Jest bardzo bogaty nie tylko kulturalnie, ale także architektonicznie. To miasto muzeów, gdyż w Berlinie znajduje się ich ponad 170. Najbardziej znane i godne odwiedzenia to Muzeum Pergameńskie. Podczas pobytu w Berlinie grzechem jest nie odwiedzić takich miejsc jak Brama Brandenburska, Katedra Niemiecka, Plac Poczdamski czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Na terenie miasta znajdują się też liczne ogrody i tereny zielone.

Berlin to miasto z ciekawą historią oraz wieloma pięknymi miejscami, które warto zobaczyć podczas pobytu w nim. Przepiękne zabytki, katedry, pomniki czy wieże, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach na panoramę miasta, to tylko namiastka co ma do zaoferowania odwiedzającym to miasto. W poniższym artykule przedstawione zostaną te najczęściej odwiedzane, a zarazem najbardziej znane ikony tego miasta. Jednak nieważne na jak długo byśmy nie przyjechali do Berlina, możemy być pewni, że miejsc godnych zobaczenia nam nie zabraknie.

  • Brama Brandenburska to jeden z najważniejszych symboli tego miasta. Tak jak wieża Eiffla od razu kojarzy nam się z Paryżem, tak Brama Brandenburska z Berlinem. To potężna Brama o wysokości ponad 20 metrów i szerokości ponad 60 metrów. To jedna z pierwszych budowli neoklasycznych, jakie powstały w Niemczech. Na jej szczycie znajduje się czterokonny rydwan z powożącą nim rzymską boginią zwycięstwa, czyli tzw. Kwadryga. Brama jest bogata w przeróżne płaskorzeźby oraz liczne zdobienia. Jej ogrom i bogata architektura sprawia, że nikt z turystów nie przejdzie obok niej obojętnie.
  • Katedra Niemiecka to jedna z najbardziej okazałych budowli w stylu barokowym. Mieści się ona w południowej części placu Gendarmenmarkt. Składa się z 5 kondygnacji, na trzech pierwszych można prześledzić rozwój demokracji w Niemczech, a na kolejnych znajdują się wystawy czasowe. Z mieszczącej się w katedrze wysokiej wieży, można podziwiać panoramę Berlina.
  • Plac Poczdamski to zdecydowanie największy plac w Berlinie, a zarazem najczęściej odwiedzany nie tylko przez turystów, ale także mieszkańców. Jest to główne centrum rozrywkowe tego miasta, gdzie mieszczą się liczne kina, sklepy oraz restauracje serwujące kuchnię z całego świata. To właśnie na ogromnym telebimie znajdującym się na tym placu transmitowane są najważniejsze wydarzenia sportowe, kulturalne oraz rozrywkowe. W centrum Placu Poczdamskiego znajduje się gmach Sony Center, którego oświetlenie w porach wieczornych ma odzwierciedlać zachód słońca.
  • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy to główne miejsce pamięci ofiar Holocaustu. To nietypowy pomnik, gdyż składa się z 2711 betonowych filarów. Powstał jako hołd dla ofiar jednej z największej zbrodni II wojny światowej. To miejsce, które o bardzo specyficznym mroczny klimacie, które napawa nas do przemyśleń i refleksji. Znajduje się niedaleko Bramy Brandenburskiej, dlatego grzechem byłoby, będąc w Berlinie nie znaleźć chwili, by przespacerować się pomiędzy betonowymi filarami.
  • Dla lubiących przyrodę i łono natury Berlin także coś posiada. Mianowicie możemy udać się tutaj w ogrodniczą podróż dookoła świata, udając się do Ogrodów Świata znajdujących się w dzielnicy Marzahn-Hellersdorf. Znajduje się tutaj aż 10 ogrodów tematycznych, które zachwycają florą z całego świata. Na ich terenie działa także kolejka linowa, co stanowi nie lada atrakcję dla turystów, zwłaszcza iż jest to jedyna taka kolejka w mieście. Na terenie Ogrodów Świata odbywają się różnego rodzaju wystawy, festiwale czy wystawy. Jednym słowem to miejsce na łonie natury w środku miasta, które tętni życiem.

Jak widzimy Berlin to miasto, po przyjeździe, do którego nie można się nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest to miasto, w którym miesza się wiele kultur z całego świata. Miasto to nie tylko w dzień jest atrakcją dla turystów, ale również nocą, gdyż nawet w późnych godzinach wieczornych tętni życiem.