Berno – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Berno to miasto leżące na terenie Szwajcarii, które oficjalnie pełni rolę stolicy tego kraju. Jest czwartym co do wielkości miastem w Szwajcarii i leży w jej samym środku nad rzeką Aare w Alpach. Jest to górzyste miasteczko z trzech stron otoczone zatoką rzeki Aare, która również przez nie przepływa. Z tego też powodu w Bernie znajdują się liczne mosty łączące jedną stronę miasta z drugą. To małe, ale zarazem malownicze miasto, w którym władze państwa posiadają swoje siedziby.

Berno pomimo tego, iż nie jest dużym miastem, posiada bardzo wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Berno zwane jest miastem niedźwiedzia, gdyż legendarny niedźwiedź na stałe wpisał się w historię miasta. Wybierając się na wycieczkę do Berna, nie możemy pominąć największych atrakcji turystycznych, jakim są: Stare Miasto, Dom i Muzeum Alberta Einsteina, wieża zegarowa Zytglogge, Berna czy Park niedźwiedzi brunatnych.

  • Stare Miasto w Bernie to miejsce pełne uroku i niepowtarzalnego klimatu. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To średniowieczne miasteczko zachowane niemal w całej swojej okazałości. To właśnie tutaj na Starówce co roku w listopadzie odbywają się słynne targi cebulowe, które przyciągają wielu odwiedzających. Będąc na Starym Mieście, warto odwiedzić takie miejsca jak: Katedrę Świętego Wincentego, średniowieczną wieżę zegarową, budynek parlamentu, kościół Nydegg czy promenadę handlową.
  • Dom i Muzeum Alberta Einsteina znajduje się na zabytkowej uliczce Kramgasse. To właśnie w tym mieszkaniu przebywał fizyk w latach 1903 – 1905. W muzeum znajduje się mnóstwo pamiątek po fizyku i jego rodzinie, można także podziwiać warunki, w jakich żył wówczas fizyk.
  • Wieża zegarowa Zytglogge to zabytek pochodzący z przełomu XII i XII wieku. Znajduje się na niej ogromna tarcza zegara ze złotymi wskazówkami oraz motywem Słońca i Księżyca, a poniżej niej został umieszczony zegar astronomiczny. Przed wybiciem pełnej godziny uruchamiany zostaje mechanizm w zegarze, dzięki czemu misternie wykonane figurki, które go zdobią, poruszają się. Stanowi to nie lada widowisko i jedną z większych atrakcji dla odwiedzających miasto.
  • Góra Berna, znana też pod nazwą Gurten, która wywodzi się od odbywającego się co roku festiwalu właśnie o tej nazwie to idealna atrakcja dla osób ceniących sobie piękne widoki i bliskość natury. Na jej szczyt dojedziemy w zaledwie kilka minut dzięki kolejce linowo-szynowej. Z Góry, a dokładnie ze znajdującej się na niej platformy widokowej rozpościerają się przepiękne widoki na zatokę Aary oraz miasto. Znajduje się tutaj ogólnodostępna dla wszystkich łąka, miejsca do grillowania oraz ściana wspinaczkowa w formie zamku. Jest to idealne miejsce na rodzinne wyprawy i wypoczynek na łonie natury.
  • Park niedźwiedzi brunatnych znajduje się w samym centrum miasta. To ogrodzony teren, który został urządzony i zagospodarowany tak, aby można było podziwiać życie tych zwierząt z bliska. Warto zaznaczyć, że na teren parku może wejść każdy, a atrakcja jest darmowa. Niedźwiedzie to symbol miasta Brna, a powstały park ma o tym przypominać.

Oprócz zwiedzania zabytków warto udać się na promenadę handlową. Mieści się ona w samym centrum miasta, a dokładniej w Starej jego części. To aż 6-kilometrowa promenada w arkadach zabytkowych budynków, która posiada zadaszenie. Znajdują się na niej liczne ekskluzywne sklepy oraz butiki. Warto zaznaczyć, że to jeden z najdłuższych tego rodzaju obiektów w całej Europie. W mieście znajdują się też zabytkowe uliczki, które wiją się pomiędzy zabytkowymi kamienicami. W takich urokliwych klimatycznych zaułkach znajdują się liczne knajpki, restauracje i kawiarenki, w których możemy smakować zarówno potrawy regionalne, jak i kuchnię całego świata. Spacerując po mieście wieczorową porą poczujemy jego klimat i duszę.