Skarby Mazowsza: Czersk

Mazowsze to kraina wyjątkowa, znana z pięknych budowli i wiekowych zamków. Dlaczego w czasie zwiedzania tej części kraju warto zajrzeć do Czerska? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy uwzględnią tutejszy zamek w programie swej wycieczki?

Czersk to bardzo ważny punkt na mapie Mazowsza, a ruiny tutejszego zamku są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Warszawy. Ruiny, dumnie wznoszące się na nadwiślańskiej skarpie, zachwycają swą formą oraz piękną okolicą. Zamek w Czersku przyciąga też ciekawymi imprezami, które pozwalają nam w przyjemny sposób zapoznać się z dziejami tego obiektu. Co wiemy na temat tego zabytku?

Wiadomo, że Czersk to miejsce kuszące długą i ciekawą historią. Najstarsze ślady osadnictwa, jakie udało się tu odkryć, datowane są na VI wiek. W XI stuleciu na zamkowym wzgórzu istniał już spory gród, który odegrał bardzo ważną rolę w czasach Konrada Mazowieckiego. Książę ten wykorzystał Czersk jako miejsce, w którym mógł więzić Henryka Brodatego oraz Bolesława Wstydliwego – swych głównych konkurentów w walce o tron krakowski. W miejscu tego grodu w XV wieku staną zamek – obronna budowla, która aż do potopu szwedzkiego odgrywała bardzo ważną rolę w systemie zabezpieczającym pobliskie szlaki handlowe. Ponieważ jeszcze w wieku XVIII zniszczony przez Szwedów zamek został zabezpieczony, dziś każdy z nas może zwiedzać jego ruiny. Do dziś robią one ogromne wrażenie, zatem pobyt na czerskim zamku może się dla każdego z nas okazać przyjemnym i pouczającym zarazem doświadczeniem.