Wycieczki w rejonie Leżajska są szansą na zapoznanie się z ciekawymi, choć nieco mniej znanymi atrakcjami Podkarpacia. Gdzie warto się wybrać? Jedną z ciekawszych miejscowości, którym w tej części kraju warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Rudnik nad Sanem.
Rudnik nad Sanem i jego dzieje
Rudnik nad Sanem to ciekawe miasto, leżące przy ujściu rzeki Rudna do Sanu. Miejscowość ta znana jest dziś doskonale jako jeden z najważniejszych ośrodków wikliniarstwa w Polsce, w jego dziejach ważną rolę odgrywały jednak takie gałęzie gospodarki, jak młynarstwo i piekarstwo. Położenie geograficzne Rudnika sprawiło dodatkowo, iż wielkim uznaniem cieszyli się tu dawniej flisacy. Ich cech powstał już w początkach XVII wieku i świadczył o tym, że osoby zajmujące się organizacją spływów Sanem stanowiły tu sporą i ważną grupę. Pomyślny rozwój miasta został zahamowany w połowie XVII wieku, w okresie szwedzkiego potopu. W XIX wieku miasto to znów odzyskuje dobrą formę, tym razem jako ważny ośrodek handlu oraz koszykarstwa. Ważnym wydarzeniem okazało się doprowadzenie do Rudnika linii kolejowej, dzięki czemu od 1900 roku miasto to zyskało nowe możliwości rozwoju.
Co warto zobaczyć w Rudniku nad Sanem?
Współczesny Rudnik nad Sanem to miasto znane jako ważne centrum wikliniarstwa. Z dziełami z wikliny można się tu spotkać w wielu miejscach, choć najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy na temat wikliniarstwa będzie wizyta w miejscowym Centrum Wikliniarstwa. Jego siedzibą jest gmach z końca XIX wieku, służący dawniej jako siedziba szkoły ludowej. W mieście tym warto też zwrócić uwagę na wzniesiony w początkach XX wieku pomnik Ferdynanda Hompescha – właściciela tutejszych ziem, działacza społecznego oraz jednego z pionierów wikliniarstwa, który pod koniec XIX wieku został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Leżajska. W czasie wycieczki po Rudniku warto też zwrócić uwagę na miejscowy kościół parafialny, który swą obecną formę przybrał w okresie międzywojennym. Poprzednia świątynia została zniszczona w trakcie I wojny światowej, która w rejonie Rudnika miała dość burzliwy przebieg. Warto też zwrócić uwagę na zespół pałacowy, który należał m. in. do rodziny Tarnowskich. Pałac do dziś prezentuje się ciekawie, a spacery po otaczającym go parku mogą każdemu z nas sprawić wiele radości.