Jest jedną z największych atrakcji, jakimi mogą nas oczarować Karkonosze, oraz obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki w rejonie Jeleniej Góry. Zamek Chojnik to fascynująca budowla, wyróżniająca się zarówno swa lokalizacją, jak i ciekawą historią. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Z jakich względów warto mu poświęcić swój czas?
Zamek Chojnik to wizytówka Sobieszowa – dzielnicy Jeleniej Góry, na terenie której nie brak pięknych zakątków i miejsc, w których można znaleźć tanie noclegi. Zamek, stojący na szczycie góry Chojnik (627 m. n.p. m.) dumnie góruje nad okolicą i skutecznie przyciąga uwagę turystów. Ta intrygująca budowla, należąca niegdyś do rodu Schaffgotschów, jest kuszącym celem wycieczki nie tylko dla miłośników historii i pięknych widoków, ale i dla tych osób, które chcą spędzać czas w aktywny sposób na łonie natury. Góra Chojnik jest miejscem bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym, nie bez powodu zresztą objęto ją ochroną jako enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.
Sam zamek składa się z trzech części: zamku dolnego, średniego i górnego. Zamek dolny jest połączony z fortyfikacjami, a na jego terenie nie brak obiektów przypominających o jego gospodarczym przeznaczeniu. Cechą charakterystyczną dla zamku średniego jest słynny pręgierz, z kolei zamek górny może się pochwalić charakterystyczną wieżą. Zamek, który w XVII wieku został zniszczony przez pożar, już w pierwszej połowie XIX wieku przyciągnąć turystów. Dzięki temu udało się w porę zabezpieczyć jego ruiny, które dziś są jednym z najcenniejszych skarbów Dolnego Śląska. Każdy, kto odwiedzi ten zabytek, będzie mógł się nacieszyć pięknymi widokami, poznać legendę o Kunegundzie oraz historię zasłużonego dla okolic Jeleniej Góry rodu Schaffgotschów.