Budapeszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Budapeszt to stolica Węgier i zarazem jedno z największych miast. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką Dunaj. Miasto to przepełnione jest bogatą historią. Bardzo chętnie i często odwiedzane przez turystów, a w szczególności Polaków. Podczas pobytu w Budapeszcie nie da się nudzić. Znajdziemy tu sporo atrakcji, zabytków, ciekawych klubów i wspaniałe restauracje. Warto wspomnieć, że do XIX wieku Budapeszt to były dwa oddzielne miasta: Buda i Peszt. Teraz są to dwie największe dzielnice, które już na pierwszy rzut oka różnią się od siebie architektura i stylem. Będąc w Budapeszcie,koniecznie warto wygospodarować chwilę, aby zobaczyć takie miejsca jak: Plac Bohaterów, Bazylika Świętego Stefana, Parlament, Pomnik Ofiar Holokaustu, Góra i Łaźnie Gellerta oraz Zamek Królewski. To oczywiście tylko namiastka tego, co ten piękny kraj ma do zaoferowania odwiedzającym.

  • Plac Bohaterów to główny plac w mieście. Mieści się na nim Pomnik Tysiąclecia i grób nieznanego żołnierza. Na jego środku możemy podziwiać potężną, 36-metrową kolumnę z podobizną Michała Archanioła. Przy Placu znajduje się muzeum, w którym możemy obejrzeć dzieła sztuki np. Leonarda da Vinci.
  • Bazylika Świętego Stefana to zdecydowanie największy kościół na Węgrzech. Została ona zbudowana ku czci króla tego kraju. To tutaj w relikwiarzu znajduje się zmumifikowana dłoń króla Stefana I, który był pierwszym historycznym władcą Węgier. W bazylice Świętego Stefana znajduje się także największy, ważący aż 9 ton dzwon w całym kraju. Z wieży możemy podziwiać piękne krajobrazy i panoramę na całe miasto. Co roku przed Bazyliką w okresie przedświątecznym odbywa się największy Jarmark Bożonarodzeniowy w kraju. Jest on słynny na całą Europę, gdyż można nabyć na nim prawdziwe perełki, głównie rękodzieła dopracowane w każdym szczególe.
  • Parlament w Budapeszcie to wizytówka miasta, która praktycznie każdy kojarzy z pocztówek. Budynek został wybudowany po połączeniu się Budy oraz Pesztu. Ma on aż 18000 metrów kwadratowych powierzchni, a kopuła wznosi się na wysokość 96 metrów. Sale w budynku są bogato zdobione. Na ich ścianach widnieją przepiękne malowidła, a wnętrze ozdabiają pozłacane kolumny. Budynek jest dostępny dla zwiedzających.
  • Pomnik Ofiar Holokaustu zwany inaczej Butami na brzegu Dunaju znajduje się na linii brzegowej tuż niedaleko budynku Parlamentu. Przedstawia on 60 par butów zarówno męskich, jak i damskich, pozostawionych w nieładzie na brzegu rzeki. Miejsce to ma skłonić do refleksji nad tym, co wydarzyło się podczas II Wojny Światowej. Upamiętnia Żydów, którzy zostali nad brzegiem Dunaju rozstrzelani, a następnie ich ciała wrzucono do rzeki. Z tego właśnie powodu przez długi okres rzekę nazywano Czerwonym Dunajem, od przelanej krwi.
  • Góra i Łaźnie Gellerta to prawdziwy rarytas dla odwiedzających Budapeszt. Na górze liczącej 255 metrów znajduje się Statua Wolności. Upamiętnia ona wszystkich tych, którzy zginęli w walce o wolność kraju. Z Góry Gillerta rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. U podnóża wzniesienia znajdują się Łaźnie Gellerta, czyli ekskluzywny kompleks basenowo-leczniczy.
  • Zamek Królewski to ogromny kompleks pałacowy, który został wpisany na listę UNESCO. Podczas II Wojny Światowej został praktycznie doszczętnie zniszczony. Jego odbudowa trwała latami i zakończyła się dopiero w 1976 roku. Na chwilę obecną w gmachu znajduje się muzeum oraz siedziby wielu instytucji publicznych.

Jak widzimy, Budapeszt skrywa w sobie wiele cennych perełek, które warto obejrzeć podczas pobytu w tym mieście. Również tutejsza kuchnia zachwyca niejednego smakosza. W mieście znajdują się także place zielone, w których można zaczerpnąć tchu podczas zwiedzania. Również dla lubiących ciepło i relaks Budapeszt coś ma, a mianowicie termy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale również przyjezdnych.