Odkrywanie chorwackiej stolicy: Gradec i jego zabytki

Pierwotnie był osadą obronną, która powstała w okresie średniowiecza. Obecnie stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic chorwackiej stolicy. To tu znajdują się najciekawsze budowle i placówki muzealne, którymi może się pochwalić Zagrzeb. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tak atrakcyjnej części miasta, jaką jest Gradec?
Już samo wejście na teren tej części miasta może oczarować. Kamienna Brama, przez którą wchodzi się na Gradec, jest wspaniałą ozdobą tej dzielnicy oraz pierwszą atrakcją, jaką wita ona zwiedzających. Choć swą obecną formę brama ta zyskała w XVIII wieku, wiadomo, że jej historia zaczęła się znacznie wcześniej – w XIII stuleciu. Uwagę przyciąga również apteka z połowy XIV, która jest najstarszym obiektem tego typu w całym kraju. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również dość młoda budowla, jaką jest gmach parlamentu z początków XX wieku.

Gradec znany jest jednak przede wszystkim z pięknego kościoła z XIV wieku. To ciekawy przykład gotyckiej architektury, który uwagę przyciąga swym dachem. Wyłożony dachówkami w chorwackich barwach, może się jednocześnie pochwalić takimi ozdobami, jak herb Zagrzebia oraz historycznych krain Chorwacji. Piękną ozdobą tego kościoła jest też gotycki portal oraz znajdujące się w jego wnętrzu rzeźby. Innym cennym zabytkiem sakralnym w tej części miasta jest barokowy kościół św. Katarzyny – pamiątka po jezuitach, którą warto odwiedzić ze względu na piękne freski.
Gradec znany jest również z ciekawych placówek muzealnych. Do grona tych najsłynniejszych zalicza się Muzeum Miejskie, którego siedzibą jest dawny klasztor klarysek. Jego ekspozycja związana jest z historią miasta oraz kulturą mieszkańców tej części kraju. Na uwagę zasługuje również Muzeum Historyczne Chorwacji oraz Muzeum Przyrodnicze. Inne ciekawe placówki mieszczące się w tej części Zagrzebia prezentują m. in. tematykę związaną ze sztuką naiwną oraz pracami współczesnych twórców.
Gradec, podobnie jak cały Zagrzeb, może swym pięknem oczarować każdego miłośnika podróży. W tym mieście szybko można się przekonać, że Chorwacja to nie tylko malownicze wybrzeża Adriatyku, ale i wspaniałe miasta, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wycieczki po tym kraju.