Sycylia to wyspa Morza Śródziemnomorskiego, na południowo-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. Tą włoską wyspę zamieszkuje około 5 mln ludzi. Zasiedlają głównie nizinne wybrzeża. Centrum wyspy jest zaś górzyste i w wielu miejscach niedostępne. Dodatkowo poprzecinane jest rzekami.
Dom Etny
Wschodnie wybrzeże Sycylii zajmuje masyw najwyższego czynnego wulkanu Starego Kontynentu – Etny. Obwód u jej podnóża wynosi 145 km, a wysokość 3323 m.n.p.m. Posiada, oprócz głównego, 300 kraterów pobocznych. Z wszystkich wydobywa się para i gaz. Na dodatek podczas erupcji na zewnątrz wydostają się bomby wulkaniczne i popiół. Z tego względu podnóża wulkanu są w takim samym stopniu śmiercionośne, co gęsto zaludnione.
Czemu zaludnione? Gdyż ziemia wzbogacona pyłem wulkanicznym jest bardzo żyzna. Dlatego znajduje się tam wiele pól uprawnych.
Bogata sycylijska historia
Kluczowym elementem historii wyspa stała się w X w.p.n.e. Wtedy wielkie, starożytne cywilizacje objęły ją sobie za cel kolonizacji. Od tego momentu władze na Sycylii sprawowało wiele narodów. Fenicjanie, Grecy ( od VIII w.p.n.e), Kartagińczycy i Rzymianie (VI-III w.p.n.e).Po upadku Imperium Romanum Wandalowie, Ostrogoci, Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie. Ci ostatni w XII w. utworzyli na wyspie Królestwo Sycylii. Później sprawowali na niej rządy królowie francuscy, włoscy i hiszpańscy, aż ostatecznie w 1861 r. Sycylia została częścią Zjednoczonych Włoch.
Ta bogata historia zostawiła swój ślad w postaci zabytków, obyczajach, czy kuchni.
Perła turystyczna
Sycylia ma łagodny klimat śródziemnomorski. Wynika z tego prawie 200 słonecznych dni rocznie. Oznacza to, że naprawdę trzeba się postarać, aby nie trafił na pogodę. W połączeni z pięknymi plażami, rajem dla fanów nurkowania i innych sportów wodnych daje to perłę na mapie turystycznej.