Skarby Portugalii: Coimbra

Coimbra jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych miast, jakimi może nas oczarować Portugalia. Kto w czasie wycieczki po tym kraju zwiedzi jego dawną stolicę, ten z pewnością nie będzie żałować. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Coimbra to najważniejszy ośrodek akademicki na terenie Portugalii, a jednocześnie ważny ośrodek turystyczny, któremu turyści nie bez powodu poświęcają tak wiele uwagi. Coimbra może się pochwalić historią sięgającą czasów rzymskich oraz tytułem dawnej stolicy kraju. Rolę taką zaczęła pełnić w połowie XII wieku, kiedy to po wyzwoleniu miasta z rąk Maurów, król Alfons I Zdobywca uczynił zeń najważniejsze miasto w Portugalii. Do dziś można tu zobaczyć wiele cennych perełek dawnej architektury, które przypominają nam o czasach świetności miasta.
Coimbra może nas oczarować ciekawym układem urbanistycznym. Miasto to podzielone jest na Dolne i Górne Miasto, zatem w jego panoramie miejsce bardzo ważne zajmują strome uliczki i liczne schodki. W górnej części miasta czeka jego najcenniejszy skarb – zabudowania uniwersytetu, będącego najstarszą uczelnią w Portugalii. Do dziś można tu zobaczyć dawną bramę mauretańską oraz kwatery studentów, które mogą się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Górne Miasto znane jest też z dwóch cennych perełek dawnej architektury: Nowej Katedry i z kościoła św. Salwatora.
W trakcie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić Starą Katedrę, będącą ciekawym przykładem sztuki romańskiej. Jej historia zaczyna się w połowie XII wieku, dzięki czemu cieszy się ona tytułem najstarszego kościoła katedralnego w kraju. Gotycki ołtarz, renesansowe rzeźby oraz krużganki z XIII wieku – oto najważniejsze atrakcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej świątyni. Coimbra to również kościół Santa Cruz, klasztor żeński Clara-a-Nova oraz gotycki klasztor Santa Clara-a-Velha, którego ruiny wciąż dumnie wznoszą się nad rzeką Mondego. Wszystkie te atrakcje tworzą tu wyjątkową atmosferę i sprawiają, iż spacer po dawnej stolicy Portugalii dla każdego staje się wyjątkową przygodą.

Coimbra ma się czym pochwalić, nic więc dziwnego, iż znane biura podróży tak chętnie uwzględniają ją w programach swych wypraw. To miasto przyciąga wspaniałym klimatem oraz cennymi zabytkami, dzięki którym wycieczki po jego terenie przemieniają się w wyjątkową podróż w czasie.