Jak przygotować się na wycieczki górskie?

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy w góry. Wszystko dlatego, że w takich miejscach nie tylko można aktywnie spędzać czas wolny, ale także odpoczywać. Jednak nie każdy w ogóle wie jak należy się przygotowywać na tego typu górskie wycieczki górskie. Dlatego warto zapoznać się z niniejszym artykułem, który przedstawi wszystko od początku do końca. Dlatego też jeśli są osoby, które nigdy wcześniej nie były w górach, a chcą się wybrać to jak najbardziej powinny zapoznać się z treścią tekstu.

Wycieczki górskie

Wybierając się w góry mamy do wyboru kilka możliwości. Jedni wybierają Tatry a drudzy wolą Sudety, Karkonosze czy Bieszczady. To już kwestia indywidualna. Na przykład tatry mają do zaoferowania bardzo dużo ciekawych tras i to o różnych stopniach trudności. Warto zatem pamiętać, aby bardzo dobrze przygotować się do takiego wyjazdu. Oto kilka ważnych wskazówek, które trzeba przestrzegać:

  1. Zadbaj o swoje nogi – W tym przypadku chodzi o zainwestowanie w odpowiednie, wygodne obuwie. Muszą być kryte oczywiście. Najlepiej jak będą to buty trekkingowe lub zwykłe adidasy. Dodatkowo na doliny i inne lżejsze trasy warto kupić elastyczne obuwie. Natomiast jeśli są jakieś wspinaczki lub skaliste drogi to obuwie musi mieć twardą podeszwę. W Internecie jest bardzo dużo sklepów, które oferują obuwie sportowe i górskie. Jednak zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty sklepów stacjonarnych. Lepiej przymierzyć buty od razu w sklepie.
  2. Ubieraj się na cebulkę – Najlepiej ubierać odzież warstwami, co daje znacznie lepszą regulację temperatury ludzkiego ciała. Warto kupić odzież trekkingową, która jest elastyczna. Na pewno na wyprawy górskie nie powinniśmy zakładać jeansów, gdyż są one dość ciężkie. A wiadomo, że w górach musi być lekko.
  3. Zabierz potrzebne rzeczy – Chodzi tutaj o to, aby zabierać w góry nie tylko odpowiednie buty, ale także kurtkę, która jest przeciwdeszczowa i wodoodporne spodnie. Trzeba spakować także czapkę, rękawiczki, kompas, plecak, termos, małą apteczkę, dodatkowy ubiór.
  4. Nie chodź sam – To jest bardzo ważna zasada. Nigdy nie wiadomo co może się stać. Możemy zemdleć lub coś gorszego. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy chodzić pojedynczo w góry.
  5. Nie chodź głodny ani spragniony – Podczas wypraw, które często trwają nawet cały dzień trzeba być najedzonym, no i trzeba dużo pić. Warto zabrać ze sobą zarówno prowiant jak i butelkę wody.
  6. Przygotowanie i planowanie – Zawsze przed wyjściem powinniśmy usiąść i na spokojnie wszystko zaplanować. Chodzi o trasę i ekwipunek.
  7. Sprawdzaj pogodę – Wiadomo, że pogoda w górach szybko się zmienia. Dlatego przed każdym wyjściem na szczyty należy sprawdzać pogodę. To jest ważne. Chodzi o życie i zdrowie.