Dolina Pałaców i Ogrodów: co warto zobaczyć?

Dolny Śląsk jest krainą wyjątkową, a wycieczki po jej terenie mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń każdemu miłośnikowi historii. Co warto zobaczyć w tak pięknym miejscu, jakim jest Dolina Pałaców i Ogrodów?
Wycieczki po Dolinie Pałaców i Ogrodów nie bez powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Piękne rezydencje otoczone ogrodami i parkami, wspaniale widoki na Karkonosze i górująca nad okolicę Śnieżkę – oto atrakcje, dzięki którym wędrówki po tej części Dolnego Śląska będą nie lada gratką dla każdego z nas. Co warto wiedzieć na jej temat?
Dolina Pałaców i Ogrodów zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię (około 100 km kwadratowych). Na jej terenie zachowało się wiele cennych zabytków: okazałych rezydencji oraz zamków, do dziś zadziwiających swym charakterem. Cennych zabytków, które do dziś urzekają swym stylem, zachowało się tu około 30. W ich odkrywaniu pomaga nam ciekawa trasa turystyczna, pozwalająca na dotarcie do najpiękniejszych obiektów. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Wspaniałym otoczeniem może oczarować turystów pałac w Łomnicy, służący obecnie jako hotel. Ciekawie prezentuje się też dwór w Kowarach, godnym polecenia obiektem jest też neogotycki pałac w Karpnikach. Dla tych, których fascynują nieco starsze zabytki, ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części Dolnego Śląska stanie się Siedlęcin, znany z XIV-wiecznej Wieży Książęcej. Wspaniałą rezydencją zachwyca Wojanów, będący jednym z najważniejszych punktów na terenie Doliny Pałaców i Ogrodów. Uwagę przyciąga też pałac Schaffgotchów, znajdujący się z ścisłym centrum Cieplic Śląskich – popularnego uzdrowiska, o którego wyjątkowości decyduje m. in. bliskość Jeleniej Góry. Pałac w Mysłakowicach, mogących się pochwalić również ciekawymi Domami Tyrolskimi, pałac Na Wodzie w Staniszowie Dolnym oraz zamek Chojnik, który dumnie wznosi się nad Kotliną Jeleniogórską – oto kolejne atrakcje, którym podczas krajoznawczej wycieczki po Dolnym Śląsku warto się uważniej przyjrzeć. To cenne zabytki, które swym pięknem oraz różnorodnością mogą oczarować każdego.