Bratysława – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Bratysława to jedno z największych miast Słowacji, a zarazem jego stolica. To także jedyna stolica na całym świecie, która graniczy z dwoma sąsiednimi państwami, a mianowicie Węgrami i Austrią. Miasto leży u podnóża pasma górskiego Małych Karpat oraz po obydwu stronach Dunaju. Bratysława jest jedną z najmłodszych stolic na świecie, która posiada bardzo bogatą historię. Powodów, aby odwiedzić to miasto, jest całe mnóstwo m.in. liczne zabytki, międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe, nowoczesne centra handlowe, przepyszne jedzenie oraz regionalne piwa, które cieszą się ogromną popularnością. Będąc w Bratysławie, koniecznie wygospodaruj chwilę, aby zobaczyć takie miejsca jak: Zamek Bratysławski, Brama Michalska, Katedra Świętego Marcina czy Zamek Devin.

Zamek Bratysławski powstał w X wieku i został wybudowany w całej swojej okazałości z kamienia. Był nie tylko siedzibą królów, ale także mieściła się w nim katolicka szkoła oraz klasztor. Mieści się na wzgórzu, więc można z niego podziwiać widoki nie tylko na Bratysławę, ale również sąsiadujące kraje. Budowla jest naprawdę potężna, lecz wchodząc do jej wnętrza, potrafi zaskoczyć odwiedzających. Nie ma w jego wnętrzu bowiem wystawnych i olśniewających komnat, lecz proste muzeum z licznymi wystawami, obrazami, kukiełkami teatralnymi, strojami, rzeźbami czy eksponaty poświęcone upadkowi komunizmu. Na tyłach zamku znajdują się piękne ogrody, do których warto zajrzeć , chociaż na chwilkę.

Brama Michalska to kolejna atrakcja Bratysławy, którą nie możesz przeoczyć. W dawnych czasach do miasta można było dostać się wyłącznie poprzez jedną z czterech bram. Brama Michalska jako jedyna przetrwała do dzisiaj. Przy Bramie stoi 51-metrowa wieża, a na niej znajduje się taras widokowy z przepięknymi widokami. W bramie umieszczone zostało niewielki Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich.

Katedra Świętego Marcina dawne miejsce koronacyjne węgierskich królów. Dlaczego węgierskich? W tym miejscu warto wspomnieć, że w latach 1536 – 1783 Bratysława pełniła funkcję stolicy Węgier. Katedra jest jednym z najwyższych kościołów na terenie całej Słowacji. Kaplica znajdująca się w jej wnętrzu jest bogato zdobiona , a na głównym jej ołtarzu znajduje się srebrna trumna, która przykrywa szczątki Świętego Jana Jałmużnika.

Zamek Devin to jeden z najstarszych Słowackich zamków. Pierwsze udokumentowane wzmianki o nim sięgają aż 864 roku. Położony jest on na 212-metrowym klifie nad połączeniem Morawy z Dunajem. Dzisiaj niestety z zamku pozostały same ruiny, gdyż został on zniszczony w XIX wieku przez wojska napoleońskie.

W Bratysławie znajdziemy także dużo małych przytulnych restauracji. Zwłaszcza w okolicy Starego Miasta oraz Rynku Franciszkańskiego możemy zjeść lub napić się kawy w klimatycznej knajpce. Także na Rynku Franciszkańskim znajduje się Pałac Mirbacha. Jest to jedno z najpiękniejszych i bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc. Budynek jest w stylu rokoko, mieści w swoich wnętrzach siedzibę Galerii Miasta Bratysławy. Po przeciwnej stronie pałacu znajduje się najstarsza sakralna budowla w mieście, a mianowicie kościół franciszkański Zwiastowania Pańskiego. W niektórych historycznych uliczkach miasta spotkamy piękne rzeźby, które je w znacznym stopniu ozdabiają. Jak wiemy Słowacja słynie z wyrobów browarniczych, a mianowicie piwa. Grzechem byłoby będąc w stolicy tego państwa nie skosztować lokalnych trunków, które cieszą się sławą w całej Europie.  Bratysława to istny raj dla turystów z całego świata. Dużo odwiedzających to miasto, chciałoby kiedyś wrócić do niego jeszcze raz i na nowo odkryć jego dziedzictwo kulturalne i architektoniczne. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie . W mieście są gwarne i tłoczne miejsca, jak również kameralne i napawające odwiedzających ciszą, harmonią i spokojem.