Dolina Baryczy: Stawy Milickie

Dolina Baryczy to wyjątkowy skrawek Dolnego Śląska, który będzie ciekawym kierunkiem wycieczki i dla miłośników historii, i dla tych turystów, którzy preferują kontakt z naturą. Co warto tutaj zobaczyć?

Jednym z najpiękniejszych fragmentów Doliny Baryczy są Stawy Milickie – rezerwat przyrody, cieszący się popularnością wśród fanów aktywnego wypoczynku, wędkarzy oraz ornitologów. Wycieczki, połączone z obserwacją ptaków, są najlepszą formą spędzania tutaj czasu. Warto też poznać dzieje tego miejsca oraz poświęcić nieco uwagi tym atrakcjom, które czekają w Miliczu oraz w jego najbliższej okolicy.

Stawy Milickie są obszarem o ciekawej przeszłości. Ich powstanie wiąże się z działalnością cystersów, którzy w tej części Dolnego Śląska pojawili się już w XII wieku. dostrzegli oni liczne niecki, które pozostały tu po poprzedniej działalności, polegającej głównie na wydobywaniu rudy darniowej. Cystersi przegrodzili tylko dolinę Baryczy groblami, dzięki czemu powstały tu liczne stawy o sporych rozmiarach. Stały się one miejscem hodowli ryb, w gronie których największa popularnością cieszyły się karpie. Do dziś stawy te są idealnym miejscem dla wędkarzy. Obok nich częstymi gośćmi są tu miłośnicy ptaków. Miejsc, w których można je podglądać w ich naturalnym środowisku, nie brak w rejonie Milicza. Stawy Milickie są przecież największym rezerwatem ornitologicznym w Polsce, a ich obserwację ułatwiają specjalne wieże obserwacyjne oraz czatownie. Z myślą o turystach stworzono tu również wiele ciekawych ścieżek dydaktycznych, dzięki którym miłośnicy przyrody mogą nie tylko podziwiać piękne widoki, ale też poszerzać swą wiedzę w ciekawy i wyjątkowo przyjemny sposób.