Bruksela – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Bruksela to nie tylko stolica Belgii, ale również siedziba władz Unii Europejskiej i NATO. Leży w środkowej części kraju, a przepływa przez nią rzeka Zenne. To miasto z bardzo bogatą historią oraz kulturą. Bruksela jest także bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Znajduje się tutaj wiele zabytków czy budowli godnych odwiedzenia. Warto zaznaczyć, że aż trzy obiekty w tym kraju znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Bruksela to wbrew pozorom bardzo klimatyczne miasto z wieloma obszarami zieleni, gdzie można odetchnąć pełną piersią. Podczas pobytu w tym mieście koniecznie warto zobaczyć takie miejsca jak: Atomium, Wielki Plac, Manneken Pis, Katedra św. Michała i Guduli czy komiksowe murale.

  • Atomium to potężna konstrukcja o wysokości 102 metrów. Składa się ona z 9 dużych kul. Materiały, z jakich została wykonana to szkło, aluminum i stal. Monument powstał w 1958 roku na Światowe Targi Expo. Niedługo po nich miał zostać rozebrany. Jednak z racji dużego zainteresowania obiektem zwłaszcza przez turystów przesuwano termin jego rozbiórki, a ostatecznie całkowicie jej zaniechano. Konstrukcja symbolizuje atom cząsteczki żelaza w powiększeniu 165 milionów razy. Średnica każdej z kul to aż 18 metrów i aż 6 z nich jest dostępna do zwiedzających. W kulach znajdują się wystawy, restauracja oraz piękny punkt widokowy.
  • Wielki Plac to jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w Brukseli, który znajduje się na Starym Mieście. Ma on kształt pięciokątu i prowadzi do niego, aż siedem uliczek. To na nim bardzo często odbywają się ważne wydarzenia kulturalne. Co dwa lata w sierpniu na Placu układany jest ogromny dywan z kwiatów begonii. Wydarzenie to przyciąga tłumy obserwujących. Wielki Plac to zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc na mapie miasta, które stało się jego wizytówką.
  • Manneken Pis, czyli sikający chłopiec to symbol Brukseli. Jest to zabawna figurka, którą doskonale znają turyści z całego świata. Warto wiedzieć, że niedaleko tej figurki znajduje się również figurka sikającej dziewczyny oraz sikającego psa, które już nie są tak znane. Pomnik powstał w 1619 roku i obecnie jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście. Ciekawostką jest to, że istnieje kilkaset strojów, w których w zależności od okazji figurka jest ubierana. Wszystkie kreacje znajdują się w Muzeum Miejskim.
  • Katedra św. Michała i Guduli to wzrosły budynek znajdujący się na Place Sainte-Gudule. Najwyższe wieże mierzą aż 64 metry, a bogaty, strzelisty gotycki styl przyciąga wzrok. Na zewnątrz materiałem budulcowym jest kamień, który został pozyskany z kamieniołomu Gobertange. Katedra zawsze pełniła bardzo ważne funkcje i po dziś tak jest. Organizowane są w niej najważniejsze z uroczystości królewskich (koronacje, pogrzeby czy śluby członków rodziny królewskiej).
  • Komiksowe murale to prawdziwe komiksowe dzieło sztuki. Powstały w latach 90 (oczywiście za zgodą władz) i po dzisiaj zdobią mury. Istnieje nawet cała aleja komiksów, która można się przespacerować i podziwiać malunki. To frajda nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych. Ponadto piękne murale przedstawiające scenki ze słynnych komiksów rozsiane są po całym mieście.

Będąc w Brukseli, warto zajrzeć na Dzielnicę Europejską. Jest to współczesna odsłona miasta, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje unijne. Największy gmach to oczywiście budynek Parlamentu Europejskiego, składający się tak naprawdę z dwóch sąsiadujących ze sobą przeszklonych obiektów. W dzielnicy tej znajduje się także Parlamentarium, w którym mieści się nowoczesne multimedialne muzeum poświęcone Unii Europejskiej. Na tyłach dzielnicy znajduje się piękny zielony teren z akwenem wodnym. Można tam odetchnąć od miejskiego zgiełku i się zrelaksować. Belgia to także raj dla smakoszy. Tutejsza kuchnia i smakołyki, a także trunki mają wielu sympatyków. Lokalne knajpki czy restauracje, aż zachęcają, żeby do nich wstąpić na chwilę.