Beskid Mały: co warto zobaczyć?

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, wczasy w Beskidzie Małym będą ciekawą propozycją. Ta grupa górska ma się czym pochwalić, a wycieczki po tutejszych szczytach dla nikogo z nas nie będą zbyt wielkim wyzwaniem. Gęsta sieć szlaków pieszych sprawia, że długość i stopień trudności trasy każdy z nas może bez problemów dopasować do swych możliwości, a liczne atrakcje sprawiają, że wszędzie znajdziemy dla siebie coś ciekawego. Jakimi skarbami może nas oczarować Beskid Mały?

Beskid Mały znany jest z tak ciekawej trasy turystycznej, jaką jest Mały Szlak Beskidzki. Pozwala ona dotrzeć do najciekawszych zakątków tej grupy górskiej oraz w bezpieczny sposób przemieszczać się pomiędzy jego najważniejszymi szczytami. Tym najbardziej charakterystycznym jest Żar – góra znana z elektrowni szczytowo-pompowej oraz kolejki, którą można wjechać na szczyt od strony Międzybrodzia Żywieckiego. Żar znany jest też z działalności Górskiej Szkoły Szybowcowej, która oferuje turystom taką atrakcję, jaką jest zwiedzanie hangarów. Warto też wdrapać się na Czupel (933 m n. p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego oraz na Magurkę Wilkowicką (909 m n. p.m.), znaną z pięknych widoków na Skrzyczne oraz Babią Górę, a także ze schroniska turystycznego, które może się pochwalić historią sięgającą 1913 roku. Wspaniałym celem wycieczki będzie też Łamana Skała (929 m n. p.m.), znana jako drugi pod względem wysokości szczyt na terenie Beskidu Małego. W czasie wędrówek w rejonie tego szczytu można nacieszyć się pięknem przyrody oraz ciekawymi skałkami, zbudowanymi głównie z piaskowców oraz zlepieńców. Leskowiec (922 m n. p.m.), Hrobacza Łąka (828 m n. p.m.) oraz Groń Jana Pawła II (890 m n. p.m.) są kolejnymi szczytami, na które warto wejść w czasie wędrówek po Beskidzie Małym.

Dla tych osób, które chcą spędzić niezapomniane wczasy nad wodą, Beskid Mały również stanie się ciekawym miejscem. W dolinie Soły czekają przecież dwa sztuczne zbiorniki, które świetnie sprawdzają się jako obiekty służące wypoczynkowi i rekreacji. Nad wodami Jeziora Międzybrodzkiego oraz Jeziora Żywieckiego nie brakuje ośrodków wczasowych, w których można znaleźć tanie noclegi, oraz ośrodków sportów wodnych, w których można wynająć łodzie lub rowery wodne. Nie brak tu również miejsc do plażowania oraz wędkowania. Wszystko to w pięknej, górskiej scenerii, która może oczarować każdego.