Rudy: cysterskie pamiątki dla turystów

Wycieczki śladami Cystersów od lat cieszą się ogromną popularnością, a specjalne szlaki turystyczne ułatwiają planowanie takich wypraw. Dzięki nim turyści mogą dotrzeć na teren dawnych opactw oraz tych miejscowości, z którymi zakon cysterski był niegdyś silnie związany.

W gronie miejscowości, do których warto zajrzeć w czasie wycieczki śladami Cystersów, znajdują się Rudy. To ciekawa miejscowość na terenie województwa śląskiego, która znana jest właśnie z cysterskiego opactwa, pięknej świątyni oraz malowniczego parku o niezwykłej wartości przyrodniczej i unikalnych walorach krajobrazowych. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakimi atrakcjami mogą zachwycić turystów Rudy? Rudy to bardzo ciekawa miejscowość o długiej historii, w której zakon cysterski odegrał bardzo ważną rolę. Wiadomo, że Cystersi w Rudach pojawili się tu już w połowie XIII wieku. To dzięki nim na terenie tej części Śląska nastąpił dynamiczny rozwój gospodarki, dzięki nim Rudy stały się ważnym punktem na mapie tej części kraju. To dzięki zakonnikom powstały tu stawy hodowlane, gorzelnie i browary – pierwsze obiekty, które wpłynęły na ożywienie gospodarcze regionu. Z czasem pojawiły się i takie zakłady, jak huty żelaza czy też miedzi i szkła.

Współczesne Rudy to przede wszystkim ruch pielgrzymkowy oraz turystyka. Celem każdej wycieczki jest tu zabytkowe opactwo oraz otaczający je park. Tereny Parku Krajobrazowego “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” mogą zachwycić każdego, a specjalne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze ułatwiają odkrywanie jego najpiękniejszych zakątków. Na terenie samego opactwa również nie brak atrakcji. Zachwyca kościół, którego dzieje sięgają czasów średniowiecza. W jego wnętrzu ujrzeć można wiele cennych zabytków sztuki sakralnej, a surowa nawa główna pięknie przypomina o najstarszych dziejach cysterskiego opactwa. Pięknie prezentują się tez odnawiane budynki klasztorne oraz pałac, zwany pałacem opackim. Całość tworzy wyjątkowy kompleks, który przyciąga turystów swą historyczną wartością oraz niezwykłą architekturą.