Goleniów jest jednym z ciekawszych miast na terenie Pomorza Zachodniego. W tym ważnym niegdyś ośrodku handlowym do dnia dzisiejszego zachowało się sporo ciekawych zabytków, pamiętających jeszcze czasy średniowiecza.
Na które z zabytków Goleniowa warto zwrócić szczególną uwagę?
Jednym z ciekawszych zabytków w Goleniowie jest kościół św. Katarzyny. Ta okazała gotycka budowla powstała w XV wieku, w miejscu poprzedniej, romańskiej świątyni. Jest to interesujący przykład kościoła halowego, w którym można zobaczyć aż kilkanaście ołtarzy, umieszczonych w bocznych nawach. Ołtarze te powstawały z fundacji miejscowego rycerstwa, kupców oraz przedstawicieli poszczególnych cechów, którzy w ten sposób chcieli podziękować za pomyślność w interesach. Jeden z ciekawszych ołtarzy w tej świątyni jest poświęcony św. Mikołajowi. Św. Mikołaj zaś, jako patron żeglarzy i rybaków, na Pomorzu Zachodnim cieszy się wyjątkowym szacunkiem wiernych.
Inną atrakcją Goleniowa są fragmenty odrestaurowanych murów miejskich. Wzniesione z kamienia i cegły, są dziś wspaniałą ozdoba miasta. Mury te dodatkowo wzmacniały dwie wieże: Baszta Prochowa (Więzienna) oraz Wieża Mennicza. W skład murów miejskich wchodziły niegdyś aż cztery bramy, jednak do dnia dzisiejszego przetrwała zaledwie jedna. To Brama Wolińska, która wzniesiona została w XV stuleciu. Reprezentuje ona styl późnogotycki, a ze względu na swą oryginalną sylwetkę i intrygującą fasadę uważana jest za najpiękniejszą tego typu budowlę na terenie całego Pomorza. Zabytek ten, starannie odrestaurowany w latach 70 – tych ubiegłego stulecia, dzisiaj jest siedzibą Goleniowskiego Domu Kultury.
Warto odwiedzić także okolice Goleniowa. Tu na uwagę zasługuje wieś o nazwie Mosty, która znajduje się w odległości zaledwie 8 km od miasta. Tu, w Mostach, czekają na turystów kolejne ciekawe zabytki. To m. in. dawny park podworski, w którym znajduje się dworek z XIX stulecia (obecnie służący jako Państwowy Dom Dziecka) oraz zabytkowe chaty, które dość licznie występują jeszcze na terenie wsi.