Odkryj śląskie atrakcje: Racibórz

Na terenie tak ciekawej i zróżnicowanej krainy, jaka jest Górny Śląsk, każdy z nas znajdzie dla siebie wiele wspaniałych atrakcji. Dla tych osób, które interesują się historią oraz ciekawymi zabytkami architektury, wspaniałym kierunkiem wycieczki po tej części kraju może się okazać Racibórz. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Leżący w dolinie Odry Racibórz to jeden z ciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może nas oczarować Górny Śląsk. Jest to z jednej strony wyjątkowo ważny ośrodek przemysłowy, z drugiej – miejsce, które w dziejach Kotliny Raciborskiej i Górnego Śląska odegrało bardzo ważną rolę. Dziś w czasie wycieczki po tym mieście każdy z nas może się spotkać z cennymi pamiątkami z dawnych czasów. Jakim zabytkom warto tu poświęcić swój czas?
W gronie tych atrakcji, które z pewnością warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście, znajdują się tereny wchodzące w skład raciborskiej starówki. Zachwyca tu zarówno rynek, w otoczeniu którego nie brak pięknych kamienic przyciągających wspaniałymi elewacjami, zachwyca też barokowa kolumna maryjna. Dla miłośników sztuki sakralnej obiektem godnym polecenia będzie gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, warto też zajrzeć do podominikańskiej świątyni pw. św. Jakuba. To cenny przykład architektury, w której styl gotycki i barokowy pięknie łączą się ze sobą. A że w świątyni tej odkryto ślady nekropolii Piastów raciborskich, zainteresowanie tym zabytkiem znacznie się zwiększyło w ostatnim czasie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Raciborzu? Trudno wyobrazić sobie wycieczkę po tym mieście bez wizyty w tak ciekawym miejscu, jakim jest tutejszy zamek książąt raciborskich. Utrzymany w stylu gotycko-renesansowym, przyciąga m. in. ciekawą wystawą. W mieszczącym się w jego murach Muzeum Regionalnym można zobaczyć wiele ciekawych rzeźb i obrazów, nagrobków Piastów raciborskich oraz malowideł ściennych. Kusi kolekcja etnograficzna oraz nieco orientalna atrakcja – „Dom Ozyrysa” ze słynną mumią. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Racibórz jest nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym, ale i jednym z tych ośrodków turystycznych, którym miłośnicy Górnego Śląska z pewnością powinni się uważniej przyjrzeć.